Jsme kočky v akci!

Slavnostním večerním programem vyvrcholily v sobotu 23. května 2015 oslavy 90. výročí otevření Tyršova domu. Akce k tomuto jubileu probíhaly po celý týden od 18. května a byly součástí celoročního projektu SokolGym, jímž si Česká obec sokolská připomíná 25 let od svého znovuobnovení.
Hlavní program oslav se konal v sobotu. Večerní slavnostní program byl zahájen úderem půl deváté, kdy Sokolská stráž vpochodovala se státní vlajkou a prapory k základním kamenům Tyršova domu, na něž v zápětí cvičenky z hromadných skladeb zavěsily pamětní věnečky. Poté krátce vystoupila starostka ČOS sestra Hana Moučková, která tak celý slavnostní program zahájila. Poté se již na ploše střídala jednotlivá vystoupení: hromadné skladby Koncert, Jsme kočky (vystoupily i lomnické sokolky), vystoupení moderních gymnastek, hromadné skladby Zimní sen a Generation together, vystoupení experimentálního žonglování, rope skiping a Amanitas – ohnivé divadlo na poli Nového cirkusu. Následovala skladba Pro radost, vystoupení AirGym a skladba S úsměvem. Po nich švýcarští hosté předvedli ukázku cvičení na kruzích a jako závěrečnou skladbu diváci zhlédli premiéru skladby „25 let znovu spolu“, která je průřezem sletových skladeb mužů z novodobých všesokolských sletů. Do programu byl rovněž zařazen vstup projekce, kdy se na venkovní stěnu tělocvičny promítaly záběry z otevření Tyršova domu před 90 lety.

Slavnostním programem na stadionu Sokola Brno I vyvrcholila 7. června 2015 akce Sokolské Brno 2015 jako součást projektu SokolGym - 25 let znovu spolu. Do Brna se sjeli sokolové z celé republiky. I v úmorném vedru, které panovalo celý víkend, zacvičili v pestré přehlídce hromadných skladeb všichni skvěle. Lomnické sokolky opět vystoupily ve skladbě Jsme kočky.
Dotřetice se lomnické sokolky představily poslední červnový víkend na Plzeňských slavnostech pohybu. Slavnosti pohybu byly zahájeny v Amfiteátru Lochotín, kde za účasti hejtmana Plzeňského kraje a představitelů města v čele s primátorem byly stužkovány sokolské prapory a proběhly ukázky dvou pohybových skladeb. Bohatý víkendový program byl ukončen nedělním cvičením pro veřejnost na náměstí Republiky a odhalením znovuobnovené pamětní desky bratra zakladatele Miroslava Tyrše na Tyršově mostě.

Lenka Morávková